Srpen 2002

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Úvodní stránka]  Věcná část > Charakteristika zájmového území > Historické povodně >

Srpen 2002

V srpnu 2002 postihla téměř celé území české republiky katastrofální povodeň a nevyhnula se ani povodí Nežárky a Lužnice. První vlna srážek se vyskytla 6. - 8. 7. 2002, nejvýrazněji se projevila v povodí horní Lužnice, kde maximální průtoky dosáhly Q50.

Druhá vlna srážek 11.8.2014 však díky velkému nasycení povodí znamenala rychlý nástup povodně téměř na všech tocích v povodí Horní Vltavy. Na většině povodí Lužnice byly dosaženy průtoky Q100, na dolní Lužnici došlo díky souběhu povodňových vln z Rožmberku a Nežárky k překročení úrovně Q100.

Na horní Lužnici došlo k destrukci břehových porostů a zaplavení rozsáhlých území v rezervacích. Břehové nátrže vznikly v hraničním úseku v Českých Velenicích. Škody na tocích byly registrovány v upravené části toku Lužnice v Suchdole nad Lužnicí, na Pilaři a v Majdaleně. Je silně devastováno koryto neupraveného toku po celé jeho délce, vyskytují se značné závady v břehových porostech, četné nátrže a náplavy. Za odbočením Zlaté stoky bylo povodňovými průtoky pod Pilařem zdevastováno koryto Zlaté stoky.

Koryto Staré řeky nacházející se v národní přírodní rezervaci bylo zcela zdevastováno. V trase se nachází mnoho napadaných stromů. V mnohých úsecích koryto zcela změnilo svou trasu, četné jsou nátrže a nánosy. Na pískovně Cep došlo k přelití a následné destrukci ochranné hráze mezi Lužnicí a pískovnou. Větší část průtoku Lužnice tak vtékala do prostoru pískovny. Pro odvádění vody z pískovny byl urychleně zřizován průkop hráze v místě jezu Pilař. Přes toto opatření došlo k přelití pískovny a následně i vzniku průrvy šířky asi 50 m v obci Majdalena.

Složitá provozní situace byla na Nové řece v místech jejího ohrázování Novořeckou hrází. Přes úplné otevření pohyblivých uzávěrů na Novořeckých splavech a zřízení odlehčovacího průkopu v bezpečném lesním úseku hladina nadále stoupala a nepodařilo se zabránit přelití Novořecké hráze prakticky v celé její délce. V odpoledních hodinách 13.8.2002 došlo k  protržení hráze v délce 125 m , v km hráze 3,350 – 3,475 v místě zvaném Na Ohnuté (nad opraveným úsekem). V důsledku průtoku, který přicházel průrvou hráze, došlo k přelití a následnému protržení hráze rybníka Nový Vdovec. Závady na Nové řece v jejím dolním úseku jsou pouze místního charakteru.

V důsledku protržení Novořecké hráze došlo k tomu, že prakticky celý povodňový průtok horní Lužnice směřoval do rybníka Rožmberk. Na menších tocích Dračici, Koštěnickém potoce došlo k poškození koryt a břehových porostů.

Lužnice pod Rožmberkem - upravené koryto Lužnice pod Rožmberkem vykazuje pomístní porušení břehového opevnění, četné nátrže a nánosy a značná porušení břehových porostů. Byla porušena manipulační lávka na jezu Tájek, částečně porušeno pravobřežní i levobřežní zavázání jezu, na jezu Klec byly zatopeny manipulační domky klapek a podemlety základy.

Povodňový průtok v inundačním území protrhl hráze několika rybníků Nadějkovské soustavy (Potěšil, Naděje, Rod) a vodou z Lužnice byly zaplaveny Horusické pískovny nad Veselím nad Lužnicí.  Na Lužnici zde byla zcela zničena levobřežní opěrná zeď pod železničním mostem, porušeny byly také břehy v profilu válcového jezu. Na dolním toku Lužnice došlo k vytvoření četných nánosů a značné devastaci břehových porostů.

Nežárka byla zasažena menším povodňovým průtokem než Lužnice. Byly zaplaveny garáže, dílny a MVE v areálu provozního střediska Povodí Vltavy, s.p. ve Veselí nad Lužnicí. Na jezu Metel bylo poškozeno pravobřežní zavázání. Po celé délce toku došlo k pomístnímu poškození opevnění, vznikly místní nátrže, poškozeny byly břehové porosty. Na menších tocích jako je Černovický potok, Bechyňský potok, Kozský potok, Smutná a Milevský potok došlo ke  značné devastaci břehových porostů, k poškození koryt (břehové nátrže, nánosy) a to zejména v úsecích pod hrázemi rybníků. Např. Pokoj na Černovickém potoce, Chobot na Smutné a Korunský a Tovaryš na Milevském potoce.  

Na Košínském potoce (Tismenice) pod nádrží Jordán v Táboře došlo k devastaci celého koryta až k ústí do Lužnice. Byly zcela zničeny téměř všechny příčné stavby.

Průběh povodně na přítocích do nádrže Orlík

dpp_553069_08

Novořecké splavy a rybník Rožmberk

Na Novořeckých splavech i na rybníce Rožmberk byla před příchodem povodně normální provozní situace. Přítok na Novořecké splavy ve výši cca 3,5 m3.s-1 byl rozdělován takto: 1,0 m3.s-1 do Staré řeky a 2,5 m3.s-1 do Nové řeky. Hladina Rožmberka se nacházela na kótě 426,01 m n.m. (čtení vodočtu 448 cm) – tj. 6 cm nad úrovní hospodářské hladiny. Ochranný prostor vymezený v rybníce byl volný. Celkový volný ovladatelný prostor činil cca 8,5 mil. m3.

Již během první povodňové vlny byly průběžně se vzrůstajícími průtoky prováděny na Novořeckých splavech manipulačním řádem stanovené manipulace a zvyšován přítok do rybníka Rožmberk. Ovladatelný prostor rybníka se naplnil již během první povodňové vlny a část odtoku se již realizovala přelivem.

Na základě předpovídané druhé vlny srážek rozhodla OPK Jindřichův Hradec zvýšit průtok Novou řekou a to až do dosažení vodního stavu 190 cm na vodočtu na Novořeckých splavech. Cílem bylo omezit přítok do rybníka a ponechat co nejvíce volného retenčního prostoru pro transformaci očekávaných vysokých průtoků. Zároveň byla otevřena výpust rybníka na maximální úroveň bezpečnou pro její funkčnost.

S ohledem na rostoucí průtoky během druhé povodňové vlny vydala OPK Jindřichův Hradec další příkazy – odstranit česle z části bezpečnostního přelivu rybníka Rožmberk, provést překop Novořecké hráze v ř.km 1,000 a později také na jejím začátku v prostoru u Novořeckých splavů. Přes všechna opatření provedená na Novořecké hrázi došlo dne 13.8.2002 v odpoledních hodinách k její destrukci v ř.km 3,450. Vznikem této průrvy došlo k nekontrolovatelnému přítoku z povodí horní Lužnice do rybníka Rožmberk - kulminační bilanční přítok je odhadován na téměř 700 m3.s-1 (na základě bilančního výpočtu ze změny objemu nádrže). Maximální odtok z rybníka v době kulminace jeho hladiny je odhadován na 270 m3.s-1. Průběh povodně také demonstruje graf průběhu kóty hladiny na rybníce Rožmberk.

Tabulka maximálních dosažených stavů a průtoků v jednotlivých profilech

Profil

Tok

Datum

Hod.

Stav (cm)

Průtok (m3/s)

N-letost(roky

Bechyně

Lužnice

8.8.

8:00

396

289

10

Bechyně

Lužnice

16.8.

8:00

640

666

1000

Klenovice

Lužnice

15.8.

17:00

529

625

˃1000

dpp_553069_09

Soubor: b_hist_srp.htm


Věcná část > Charakteristika zájmového území > Historické povodně > Srpen 2002

   | tisk | nahoru |

stránka aktualizována: 01.09.2021, publikována: 01.09.2021