Hydrologické poměry Černého potoka jsou ovlivňovány lidskou činností, na jeho toku se nacházejí dvě nádrže IV. kategorie. Retenční prostor těchto rybníků a případné havarijní stavy ovlivňují průtoky a hladinu vody. Z hlediska typů jsou pro tuto oblast relativně stejně nebezpečné sněhové či smíšené zimní povodně, jako povodně letní z regionálních dešťů. Lokální bouřkové povodně z krátkodobých lijáků (voda z kopců) mohou ohrozit především nemovitosti (objekty) ležící v údolí. Z hlediska meteorologických příčin jsou po celý rok nebezpečné západní a severozápadní cyklonální situace, které mohou vyvolat povodeň z trvalých srážek a v zimním období navíc přinášejí podmínky vhodné pro tání sněhové pokrývky. V teplé polovině roku jsou nebezpečné také východní a severovýchodní cyklonální situace, které bývají spojeny s vydatnými srážkami i bouřkovými lijáky.
Nejvýznamnějším vodním tokem ve správním území Sudoměřic u Tábora je Černý potok, na kterém leží největší vodní nádrž v obci – Sudoměřický rybník. Z hlediska zvláštní povodně se je obce ohrožena Sudoměřickým rybníkem a nádrží Mezno výše na toku, ležící ve správním území obce Mezno. Obě nádrže jsou dle technicko-bezpečnostního dohledu IV. kategorie.
Název Černý potok (číslo hydrologického pořadí 1-07-04-070) nese vodní tok, který odtéká z malé nebeské nádrže v obci Mezno. Nádrž se nachází přibližně ve výšce 566 m n.m. Dále tok protéká nádrží Mezno a po cca jednom kilometru se protíná zájmové území obce Sudoměřice u Tábora. V Sudoměřicích protéká Černý potok Sudoměřickým rybníkem a v obci Borotín se vlévá zleva do Košínského potoka v nadmořské výšce 466 m. Celková délka toku je 6,99 km, plocha povodí Černého potoka je 11,71 km2.
Další informace: Vodní toky
Vodní díla
Soubor: b_char_hydro.htm
stránka aktualizována: 31.3.2014, publikována: 13.2.2015