<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> INTERNÍ VERZE [Úvodní stránka] Věcná část > Vymezení pojmů |
Tento povodňový plán je základním dokumentem pro řízení ochrany před povodněmi na území správního obvodu obce s rozšířenou působností – Města Tábor.
Obsahuje rozvedení úkolů a činností při provádění opatření k ochraně před povodněmi. Bude každoročně aktualizován a v případě potřeby upraven či doplněn. Je podkladem pro rozhodování dané povodňové komise.
Povodní se rozumí přechodné výrazné stoupnutí hladiny vodního toku, při kterém hrozí vylití vody z koryta nebo voda již zaplavuje území a může způsobit škody. Je to stav, kdy voda z určitého území nemůže dočasně přirozeným způsobem odtékat, či odtok je nedostatečný, příp. dochází k zaplavení území při soustředěném odtoku srážkových vod. Toto platí i při výskytu vnitřních vod, chodu ledů a při ohrožení stability vodních děl.
Za nebezpečí povodně se považují situace zejména při:
a)dosažení stanoveného limitu vodního stavu či průtoku ve vodním toku
b)vydatné dešťové srážky, náhlé tání, chod ledů
c)mimořádné situaci na vodním díle – hrozí jeho porušení.
Z hlediska srážek jsou pro vznik povodní nebezpečné regionální deště s úhrnem 80 mm/den. Přívalové povodně mohou způsobit intenzivní srážky v množství 30 mm/hod, 45 mm/2 hodiny či 60 mm/4 hodiny.
Za vnitřní vody se považují vody, které se vyskytují na území chráněném vodními díly v souvislosti s povodní, zejména vody, které nemohou odtékat přirozeným způsobem při zvýšeném vodním stavu v recipientu.
Přirozená povodeň je způsobená přírodními jevy, při kterých hrozí zaplavení území nebo situace označená předpovědní povodňovou službou při dosažení daného limitu vodního stavu či průtoku ve vodním toku a jeho stoupající tendenci nebo při déletrvajících vydatných dešťových srážkách, očekávaném náhlém tání, chodu ledů, vzniku ledových zácp a nápěchů. Zvláštní povodeň je způsobená umělými vlivy, jež mohou nastat při stavbě nebo provozu vodních děl, která vzdouvají nebo mohou vzdouvat vodu. Zejména se jedná o narušení vzdouvacího tělesa vodního díla, dále o poruchu hradící konstrukce výpustného zařízení těchto děl a o nouzové řešení kritických situací z hlediska bezpečnosti díla.
stránka b1_pojmy.htm aktualizována: 27.11.2021, publikována: 17.09.2024