<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> INTERNÍ VERZE [Úvodní stránka] Věcná část > Charakteristika zájmového území > Historické povodně |
Obec Kájov zasáhla v minulém období několik povodní.
Tok |
Typ povodně |
Výskyt |
Polečnice, Chvalšinský potok |
letní povodně způsobené dlouhotrvajícím přívalovým deštěm |
Červenec, Srpen 2002 |
Polečnice, Chvalšinský potok |
letní povodeň způsobená dlouhotrvajícím přívalovým deštěm (blesková povodeň) |
Červen 2013
|
Tabulka : Přehled výskytu historických povodní a jejich typ
Povodně 2002
Katastrofální povodeň v srpnu 2002 zasáhla téměř všechny přítoky Vltavy. Nadměrné srážky zapříčinily nebezpečné naplnění rybníků v jižních Čechách. Jejich nouzová vypouštění nebo případně protržení hrází doplnily katastrofální rozsah povodně. Již první vlna srážek 6. a 7. srpna vyvolala poměrně velké povodně, nejvíce v oblasti jižních Čech. V povodích toků odvodňujících oblast Novohradských hor způsobily vydatné srážky katastrofální rozvodnění, zejména na Malši a jejím přítoku Černé, na kterých kulminační průtoky místně přesáhly doby opakování 500 let. Druhá vlna srážek 11. až 13. srpna zasáhla podstatně větší území než vlna první, a to téměř celé povodí Vltavy až k Praze, přičemž nejvyšší úhrny srážek spadly opět v povodí horní Vltavy.
Srážkoměrné stanice v Novohradských horách naměřily od 6. do 15. 8. 2002 jedny z nejvyšších úhrnů v České republice (např. Pohorská Ves - 451 mm). V průměru dosahovala v povodí Malše, která Novohradské hory odvodňuje, plošná výška srážek za příčinné období 375 mm.
V katastru obce Kájov napáchala povodeň na Polečnici a Chvalšinském potoce značné škody. Voda silně poničila množství komunikací a nezpevněných cest, byl úplně zničen most u Petráška, most Staré Dobrkovice - U Mlýna, most Křenův Dvůr a můstek na místní komunikaci Křenov (u Plánského). Řada dalších mostů a můstku byla poškozena, a to včetně historických můstků v Kájově (u hřiště), ve Starých Dobrkovicích (U Mlýna) a v Novosedlech (Chadtová). Škody vznikly také na veřejném osvětlení a na el. zařízení ČOV Křenov. Ušetřeno nezůstalo ani hřiště TJ SOKOL Kájov, či vodojem a nátok vodovodu v Mezipotočí. Ve Starých Dobrkovicích voda poškodila také kapličku. Velké škody utrpěl motorest ve Starých Dobrkovicích a zahradnictví. Nejen po povodni, ale i v jejím průběhu se na zmírnění a odstranění následků povodně podíleli značnou měrou dobrovolní hasiči z Kájova. Zajišťovali zprovoznění a čistění stok a propustků, čištění silničních mostů a pomáhali občanům při záchraně majetku. Také se podíleli na odklízení povodňových škod v Českém Krumlově. Celkem bylo nasazeno 22 členů dobrovolných hasičů Kájov.
Povodeň 2013
Povodeň v České republice v roce 2013 probíhala ve třech navazujících vlnách: první od 29. května do 5. června po několikadenním dešti především v oblasti Středočeské pahorkatiny, ale i na severozápadě a severovýchodě Čech, druhá a zdaleka ne tak intenzivní přišla v důsledku intenzivních lokálních dešťů do nasycených jihočeských povodí od 10. června do 12. června a třetí, nejslabší vlna od 24. června do 27. června 2013 v oblasti Krkonoš, Jizerských hor a Českomoravské vrchoviny.
Povodeň v obci 2013
stránka b_char_hist.htm aktualizována: 02.10.2018, publikována: 17.09.2021