Hydrologické poměry

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

 INTERNÍ VERZE  [Úvodní stránka]  Věcná část > Charakteristika zájmového území >

Hydrologické poměry

Život města je bezprostředně svázán s vodou. Třeboňsko pokrývá okolo 500 rybníků, z nichž většina byla vybudována v 16. století mistry rybníkářství – Štěpánkem Netolickým, Jakubem Krčnínem z Jelčan a Sedlčan a Mikulášem Ruthardem z Malešova. Největším rybníkem v ČR je pak Rožmberk o rozloze vodní hladiny 489 ha, který má význam i z hlediska protipovodňové ochrany. Dalšími významnými rybníky na území města jsou SvětOpatovický. Retence všech rybníků má význam z hlediska protipovodňové ochrany, i když retenční kapacita není dostatečná pro zachycení povodní, umožňuje tlumit povodňové vlny a snižovat kulminační průtoky. Rybníky mají význam i z hlediska hydrologického režimu vodních toků, v letním období dochází z jejich plochy k zvýšenému výparu, naopak při podzimním vypouštění nadlepšují průtoky v jinak na srážky chudém září a říjnu. Jarní tání je zachyceno v rybnících při jejich napouštění. Některé jezy jsou v současné době především využívány energeticky (viz obrázek průměrných měsíčních průtoků na vybraných profilech, zdroj Povodí Vltavy, státní podnik – rozdíl mezi průtokem nad jezem a přes jez je tvořen návrhovým průtokem MVE).

tab_prutoky

Nejvýznamnějším tokem na území města je řeka Lužnice, do které ústí několik menších přítoků (Spolský a Káňovský potok), významnými toky jsou i dva umělé kanály vzniklé během stavby rybníků: Nová řeka, která od Novořeckých splavů převádí vodu z Lužnice do Nežárky a má v současné době především význam při řešení povodňových stavů, a dále Zlatá stoka, která začíná na jezu Pilař a zajišťuje napájení a odvodnění soustavy rybníků až po své ústí do Bukovského potoka nad Veselím nad Lužnicí.

Pro území je typické, že velká část vodních toků byla v minulosti upravena a dále vzniklo velké množství odvodňovacích kanálů a náhonů, které umožňují zemědělské využití území a napájení rybníků. Na nich se nachází celá řada menších vodních děl, stavidel a podobně, které jsou v různé úrovni technického stavu. Dochází i k převodům vody mezi povodími jednotlivých vodních toků.

Bezpečnostním přelivem rybníka Ruda je převáděn povodňový průtok z Opatovické stoky do svodnice a dále do povodí Podřezanské stoky (do výše 1,4 m3/s, což je přibližně 14% Q100 – data z roku 1998) a dále z povodí Podřezanské stoky Odlehčovačem do Lužnice nad Novořeckými splavy.

N-leté průtoky v m3/s

Tok

Profil

Q1

Q2

Q5

Q10

Q20

Q50

Q100

Lužnice

Frahelž

16

23

34

48

71

106

145

Další informace: Vodní toky
Vodní díla


Věcná část > Charakteristika zájmového území > Hydrologické poměry

   | tisk | nahoru |

stránka b_char_hydro.htm aktualizována: 01.09.2021, publikována: 17.09.2024