Z hlediska možného výskytu ledových jevů je problémová především Vltava, neboť teplota vody zde není ovlivňována blízkou vodní nádrži tak jako je to v případě Malše (VD Římov). Problémové mohou být především jezové zdrže tam, kde jsou podmínky pro vznik větší tloušťky ledové celiny. Zásadně rizikový je výraznější pohyb hladiny ve zdrži při vytvořené ledové celině. To nastane manipulací s jezovými uzávěry, či při výrazném zvýšení průtoku v řece. Pohybem hladiny s celinou dojde k jejímu rozlámání, pohybu ker a dalšímu nežádoucímu rozvoji ledových jevu např. vnitrovodního ledu. Tento stav je nebezpečným v důsledku rapidního zmenšení průtočného profilu a vzniku povodni při daleko nižších průtocích, ale odpovídajících důsledcích.
Správce toku má dostatečné zkušenosti s manipulacemi na pohyblivých jezech v době výskytu ledových jevů. Nevhodná a zbytečná manipulace na jezech je proto nepravděpodobná. Zvýšený průtok v zimním období však je možný (např. velmi náhlým oteplením při výrazné sněhové pokrývce za vydatných srážek v povodí).
Během ledových jevů může proto dojít ke srovnatelné povodni v důsledcích na okolí při daleko nižším průtoku. Tento pohled je nutno zohlednit při vzniku povodňové situace na tocích v zájmovém území.
Soubor: b0421_ledove_jevy.htm
stránka aktualizována: 01.09.2021, publikována: 13.10.2024