<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Důležité stránky] Věcná část > Opatření k ochraně před povodněmi > Dokumentace a vyhodnocení povodní |
Účelem dokumentace je zabezpečení průkazných a objektivních záznamů o průběhu povodně, o provedených opatřeních k ochraně před povodněmi, o příčině vzniku a velikosti škod a o jiných okolnostech souvisejících s povodní. k tomu zejména slouží záznamy v povodňové knize, průběžný záznam vodních stavů a orientačních hodnot rychlostí a průtoků, průběžný záznam údajů o provozu vodních děl ovlivňujících průběh povodně, označováni nejvýše dosažené hladiny vody, zaměřování a zakreslování záplavy, monitorováni kvality vody a možných zdrojů znečištění, fotografické snímky a filmové záznamy, účelový terénní průzkum a šetření.
Povodňové orgány obci a obcí s rozšířenou působnosti a účastníci ochrany před povodněmi, jimž je to zákonem uloženo, zpracovávají zprávu o povodni, při které byla vyhlášena povodňová aktivita, došlo k povodňovým škodám nebo byly prováděny povodňové zabezpečovací a záchranné práce. Povodňové orgány provádějí vyhodnocení povodně, které obsahuje rozbor příčin a průběhu povodně, popis a posouzení účinnosti provedených opatření, věcný rozsah a odborný odhad výše povodňových škod a návrh opatření na odstranění následků povodně. Zprávu zpracují do tří měsíců po ukončeni povodně, v případě potřeby rozsáhlejších dokumentačních prací se provede doplňkově vyhodnocení do šesti měsíců po ukončeni povodně.
Terénní práce spočívají zejména v pořizování fotografické dokumentace, označování nejvyšších vodních stavů a další technické dokumentace. Technickou dokumentaci zajišťují především správci vodních toků a pobočky ČHMÚ.
Součástí činnosti povodňové komise ORP je vedení povodňové knihy. Povodňová kniha je pracovní deník, který povodňový orgán vede dle dikce ustanovení § 78, odst. 3 písm. m) zákona č. 254/2001 Sb., vodní zákon ve znění pozdějších předpisů. Do knihy se zapisují zejména:
•přesné znění přijatých zpráv s uvedením odesílatele, způsobu a doby převzetí;
•doslovné znění odeslaných zpráv s uvedením jejich zdroje, všech adresátů, způsobu a doby odeslání;
•přesný obsah povodňových příkazů včetně uvedení všech adresátů a časů odeslání, doručení;
•popis provedených opatření;
•protokoly povodňových prohlídek, navazující uložená opatření plnění opatření.
Zápisy do Povodňové knihy provádějí jen osoby tím pověřené. Každá zapisující osoba je povinna každý zápis podepsat. Zprávám se přiděluje evidenční číslo a uvádí se, kde a jak je zpráva založena (přílohy povodňové knihy). Každá zpráva se zaznamenává způsobem:
•Telefonické zprávy se zapisují do Povodňové knihy, nebo se nahrají na analogové nebo digitální medium a později přepíší. Zprávě se přidělí evidenční číslo, dále se uvede od koho byla přijata, kdy byla přijata, její obsah, komu, kdy a jakým způsobem byla zpráva předána.
•U zpráv, které jsou již v tištěné formě, např. e-mail, fax nebo jiná písemnost, fotografie, mapy apod. se přidělí evidenční číslo ze Zápisu přijatých a odeslaných zpráv (do Zápisu se uvedou údaje kdy a od koho konkrétní zpráva přišla, komu a jak byla dále předána, dále stručný obsah zprávy), zpráva se tímto číslem označí a uloží do organizéru – Přílohy Povodňové knihy. (Ze všech zpráv tištěných na termopapíru, který má malou trvanlivost, se musí provést kopie, nebo se zpráva naskenuje.)
•Zprávy na elektronických médiích - paměťové karty, přenosné disky, CD/DVD/BlueRay, magnetofonové a video kazety se evidují jako ostatní zprávy podle předchozího bodu.
V povodňové knize se zaznamenávají:
•došlé a odeslané zprávy s uvedením jejích odesílatele (adresáta), způsobu doručení nebo odeslání a doby převzetí nebo odeslání;
•dobu a obsah pokynů vydávaných povodňovou komisí s uvedením adresáta a potvrzení o vykonání pokynů;
•dobu a obsah ostatních provedených opatření.
Soubor: b056_dokumentace.htm
stránka aktualizována: 01.09.2021, publikována: 13.10.2024