<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Charakteristika území města |
České Budějovice leží na soutoku řek Malše a Vltavy v jihovýchodní části Českobudějovické pánve. Ta se táhne severně a severozápadně od města a je bohatá na rybníky. Z ostatních směrů je Českobudějovická pánev v relativní blízkosti města zřetelně ohraničena terénními vyvýšeninami: Lišovský práh ji na severovýchodě odděluje od Třeboňské pánve, na jihovýchodě a jihu se nachází podhůří Novohradských hor, na jihozápadě a západě pak podhůří Šumavy, konkrétně Blanský les s Kletí.
České Budějovice jsou statutární město se sedmi městskými částmi. K městu se v minulosti připojily některé okolní obce, které byly později administrativně sloučeny do stávajících sedmi částí. Z některých obcí zůstalo zachováno jen vlastní katastrální území.
Město se v současnosti skládá z 11 katastrálních území:
České Budějovice 1, České Budějovice 2, České Budějovice 3, České Budějovice 4, České Budějovice 5, České Budějovice 6, České Budějovice 7, České Vrbné, Haklovy Dvory, Kaliště u Českých Budějovic, Třebotovice
Dvě z nich, Kaliště a Třebotovice tvoří samostatnou enklávu.
Na katastrálních územích leží 7 místních částí.
•České Budějovice 1 (k. ú. České Budějovice 1) – vnitřní město – městská památková rezervace
•České Budějovice 2 (k. ú. České Budějovice 2, České Vrbné a Haklovy Dvory) – Čtyři Dvory, sídliště Šumava, sídliště Vltava, sídliště Máj
•České Budějovice 3 (k. ú. České Budějovice 3) – Pražské předměstí, Kněžské Dvory, Nemanice
•České Budějovice 4 (k. ú. České Budějovice 4) – Husova kolonie, Nové Vráto
•České Budějovice 5 (k. ú. České Budějovice 5, Kaliště u Českých Budějovic, Třebotovice) – Suché Vrbné, Pohůrka
•České Budějovice 6 (k. ú. České Budějovice 6) – Havlíčkova kolonie, Mladé, Nové Hodějovice
•České Budějovice 7 (k. ú. České Budějovice 7) – Linecké předměstí, Rožnov
Přidružené obce:
•České Vrbné, Čtyři Dvory, Haklovy Dvory, Kněžské Dvory, Mladé, Nemanice, Nové Hodějovice Rožnov, Suché Vrbné.
Jihozápadně od centra Českých Budějovic ve vzdálenosti cca 6,5 km, na území obcí Planá u Českých Budějovic a Homole, se nachází Letiště České Budějovice (dříve též bývalé vojenské letiště Planá). Provozuje jej společnost Jihočeské letiště České Budějovice, kterou vlastní Jihočeský kraj.
V roce 2021 bylo letiště nejvíce využíváno pro sportovní létání a pro obchodní lety, pravidelnými klienty letiště jsou společnosti, které mají své obchodní zájmy na jihu Čech. V roce 2023 byl v souvislosti s dokončením modernizace letiště zahájen provoz mezinárodních charterových letů pro cestovní kanceláře. Po modernizaci je vybaveno pro lety VFR (podle vidu) i IFR (podle přístrojů) a umožňuje provoz ve dne i v noci.
Městem procházejí silnice I. třídy číslo 3, 20 a 34, II. třídy 156 a 157. Městská hromadná doprava vznikla v Budějovicích v roce 1909 zavedením tramvajové a trolejbusové dopravy. Městská autobusová doprava v Českých Budějovicích byla postupně rozšiřována a v roce 1988 měly tratě cca 200 km.
Současná MHD je v Českých Budějovicích zajišťována autobusy a trolejbusy na celkem 23 linkách. Trolejbusy nyní zajišťují dopravu na 7 linkách (denních i nočních) o celkové délce 72 km, autobusy zajišťují dopravu na 13 linkách a elektrobusy na 3 linkách. Autobusové linky mimo město České Budějovice obsluhují dalších 15 příměstských obcí (Borek, Boršov nad Vltavou, Dobrá Voda u Českých Budějovic, Hlincová Hora, Homole, Hrdějovice, Litvínovice, Planá, Roudné, Rudolfov, Srubec, Staré Hodějovice, Včelná, Vidov a Vráto), které jsou zařazeny do jednotného tarifního pásma.
Významné podniky
•Budějovický Budvar – pivovar
•Budějovický měšťanský pivovar – pivo Samson
•Duropack Bupak Obaly – vývoj, výroba a prodej vlnité lepenky a obalů z vlnité lepenky
•GAMA – vývoj, výroba a prodej spotřebního zdravotnického materiálu, laboratorních a veterinárních produktů z plastů
•Gamex – výroba potravinářských obalů
•Jihočeské tiskárny – výroba etiket a papírových obalů
•Koh-i-noor Hardtmuth – výroba školních a kancelářských potřeb
•Madeta – mlékárny
•Motor Jikov – strojírenská výroba, tlaková slévárna, slévárna litiny, nástrojárna
•Robert Bosch – vývoj a výroba komponent motorů pro osobní automobily
•Slévárna České Budějovice
Největší turistické atrakce soustřeďuje městská památková rezervace v historickém centru (Piaristické náměstí, přilehlý dominikánský klášter s kostelem Obětování Panny Marie, Náměstí Přemysla Otakara II. se Samsonovou kašnou a radnicí, Černá věž, katedrála svatého Mikuláše, atd.).
Městské divadlo se nazývá Jihočeské divadlo České Budějovice. Vedle činohry má i operní, loutkoherecký a baletní soubor.
Ve městě se nachází Jihočeské muzeum, Muzeum koněspřežky a Budvar muzeum České Budějovice.
Turistické atraktivitě města odpovídá velké množství hotelů a penzionů; známý Grandhotel Zvon stojí přímo na náměstí. Severně od centra stojí Homel Clarion Congress Hotel České Budějovice, výšková stavba z r. 1982 (dříve Hotel Gomel).
stránka b01_charakteristika_uzemi_mesta.htm aktualizována: 12.10.2024, publikována: 18.11.2024