<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Věcná část > Druh a rozsah ohrožení > Přirozené povodně > Malše a Mlýnská stoka nad Senovážným náměstím |
Identifikátor toku |
ID toku (CEVT) |
Název toku |
Správce toku |
---|---|---|---|
10 104 834 |
Mlýnská stoka |
Povodí Vltavy, státní podnik |
|
10 100 031 |
Malše |
Povodí Vltavy, státní podnik |
Malše spolu s Mlýnskou stokou nad Senovážným náměstím tvoří nejvýznamnější potenciál povodňového ohrožení města. Jedná se o vodohospodářsky významné toky spravované Povodím Vltavy s.p. Manipulace na vtoku do Mlýnské stoky s cílem úpravy průtoku stokou je možná pouze při nižších povodních než dojde k nekontrolovatelnému přeronu objektu vtokových stavidel.
Povodně na Malši jsou způsobené zpravidla dlouhotrvajícími regionálními intenzivními srážkami v povodí nebo odtokem ze sněhu. i když ani na Malši nejsou zcela vyloučeny ledové povodně za určitých specifických průtokových a teplotních podmínek, vzhledem k relativní blízkosti přehrady Římov a vypouštění spodní teplé vody z nádrže v zimním období je však výskyt možné ledové povodně na Malši mnohem méně pravděpodobný než u Vltavy.
Hydrologický režim průtoků na Malši je ovlivněn nádrží Římov. Míra ovlivnění povodňových průtoků je omezena (nádrž je schopna eliminovat pouze malé povodně – cca nižší než Q5 v závislosti na aktuální úrovni hladiny v nádrži). Je to proto, že tato vodárenská nádrž má pochopitelně konečný objem menší než jsou objemy vyšších povodní a navíc je její prvotní účel v akumulaci vody pro vodárenské účely. Vliv nádrže se tak při větších povodních redukuje maximálně na funkci mírného zdržení nástupu povodně pod hrází (ne vždy). Toto vždy nezaručené a krátké zdržení (několik hodin) lze pouze využít ve městě pro evakuaci obyvatel, možné částečné zabezpečení majetku a pro jiné zabezpečovací práce (které takto krátká doba umožní). Míra oddálení nástupu povodně je tedy závislá na okamžité hladině v nádrži v době nástupu povodně a způsobu manipulace na hrázi. Manipulace se opět řídí platným MŘ vodního díla.
Významný objem povodně na Malši přichází z povodí Stropnice. Povodeň z tohoto povodí není ovlivněna žádnou významnější nádrží.
Projevy povodně na území města předběhnou již důsledky povodní v obcích na horním toku Malše, proto bude již při počátku povodňové aktivity v činnosti povodňová komise obce s rozšířenou působností, případně též povodňová komise kraje. Operativní povodňová ochrana se tedy bude v souladu s předpisy řídit pokyny nadřízené povodňové komise.
Informace důležité pro operativní ochranu na Malši, jsou soustřeďovány v sídle správce toku v oblastním vodohospodářském dispečinku, případně jsou k dispozici u pobočky ČHMÚ. Lze reálně očekávat spíše nepříliš dostatečný předstih předpovědi pro provedení zabezpečovacích a záchranných prací v ohroženém území.
Území zasažené povodní je na Malši a Mlýnské stoce totožné se záplavovým územím vlastního toku. Koryto Malše ve městě v zastavěném území není ohrázováno, na Mlýnské stoce je částečně ohrázována horní část stoky po profil vtokových stavidel. Toto ohrázování je však výškově nedostatečné a je při vyšších povodních od cca Q20 přeléváno.
Ovlivnění povodně na Malši přichází v úvahu především prostřednictvím ucpání některých mostních profilů i destrukcí nevhodných a při povodni poškozených konstrukcí přemostění. Zde je nutno především uvést tyto objekty:
•Most na Mánesově ulici – ponořený pod hladinu již cca od Q20
Nevhodná vysoká skleněná protihluková stěna neumožňuje zásah z mostu do koryta – zdvih naplavených předmětů. V případě vyšší povodně je třeba v předstihu stěnu demontovat a mít v pohotovosti vozidlo s dlouhým pohyblivým ramenem s dřevařskými uchopovacími nůžkami
Tento profil je kritický pro ohrožení městských území v oblasti. Je pevným nevhodně zanořeným objektem, kde se bude hromadit veškeré spláví a destruované objekty z úseku řeky nad tímto profilem. Nelze zde vyloučit nebezpečí ucpávání příčného profilu a vybřežování průtoku z Malše při povodni s katastrofálním účinkem na okolí mostu a území pod Mánesovou ulicí (především území šíje k Vltavě).
•Pěší most (lávka) u objektu Policie
Objekt zanořen pod hladinu již cca nižší než Q50. Hrozí kumulace spláví před objektem s možností poškození až destrukce objektu.
Na Malši a Mlýnské stoce dojde vlivem malé kapacity říční trati od mostu v Mánesově k mohutnému oboustrannému vybřežení vody. Široká inundace je vpravo, k masivnímu nátoku do zástavby dochází především z oblasti parku u Malého jezu.
Vybřežená voda na levém břehu bude stékat pod Mánesovou k již více kapacitnímu korytu Malše pod mostem či k Vltavě, pokud to poměry úrovně hladiny (při úrovni povodně na Vltavě) tam dovolí. V oblasti šíje soutoku Malše a Vltavy cca pod ulicí Matice školské je možno očekávat proudění možnými koridory především podélně směrem k soutoku, částečně dojde ale i k příčnému roztékání. Tuto oblast lze označit při povodni za nebezpečnou především v důsledku sice ne příliš vysokého zaplavení (cca po pás), ale pro těžce předvídatelné rychlosti proudění vody v dílčích koridorech. V případě ucpání mostních otvorů bude situace ve všech ohledech daleko (životně) nebezpečnější. Vlevo nad pivovarem Samson pod a nad železničním mostem se zátopa omezí na níže položené oblasti původní říční nivy pod přirozenou terénní hranou v oblasti. Tady inundace blíže toku bude pro osoby životu nebezpečnou (větší hloubka a proud), v okrajích zátopy pak již nikoli.
Pravobřežní pozemky Malše
jsou z hlediska povodňového ohrožení z městských částí na tom patrně nejhůře. Záplava Q100 zasáhne podél celého úseku k linii, někde až za linii Mlýnské stoky. Široké vybřežení se pochopitelně nezkoncentruje pod Mánesovou ulicí do již kapacitního koryta, nýbrž vybřežená voda bude především podélnými ulicemi stékat směrem k Žižkově ulici a Senovážnému náměstí. Okamžitá odvodňovací kapacita kanalizace v lokalitě, Mlýnské stoky pod Senovážným náměstím rozhodne, zda se záplava zastaví přibližně na linii stoky, Žižkovy ulice, či bude roztékáním pokračovat do dalších ulic. Přesnou linii zasažení nelze jednoznačně vymezit, záleží vždy na kombinaci více faktorů. Při masivnějším vybřežení nižší záplava se bude propagovat postupně přes městské centrum do oblasti Pražského předměstí.
V Havlíčkově kolonii dojde k zaplavení takřka celého území. Hloubka vody v inundaci bude pochopitelně rozdílná podle blízkosti k řece. Bude docházet k nezanedbatelnému příčnému proudění mezi koryty Malše a Mlýnské stoky. Místně v rozsahu záplavy se budou vyskytovat nebezpečné zóny pro dospělé obyvatelstvo. Mimo tuto dílčí lokalitu a některé terénní anomálie bude maximální zaplavení většiny území Havlíčkovy kolonie v kategorii cca po pás.
Především Dukelská ulice (ale i další s ní rovnoběžné) tvoří koryta vybřežené vody pro její postup směrem do centra. Výrazný pokles hladiny v Malši pod ulicí M. Vydrové, znamená již částečný zpětný nátok vody z Havlíčkovy kolonie do koryta (př. v ose Havlíčkovy ulice).
Situace před železničním náspem v lokalitě Mladé bude při popisované Q100 a i při normální průtočnosti koryta značně dramatická. Tato lokalita bude blíže Mlýnské stoky zaplavena na výšku i cca kolem 2.5 m. Vlivem koncentrace průtoku do mostních otvorů a mohutné příčné složky proudění dojde patrně k totální destrukci plotů a chatrnějších objektů v oblasti mezi řekou a Mlýnskou stokou, popřípadě i v území blíže stoky vpravo. V oblasti zahrádek může dojít k vytvoření erozních rýh či podružných příčných koryt. Destruované objekty budou splaveny do města, kde zásadně a nebezpečně zkomplikují povodňovou situaci ve vnitřním městě. Jako území s životním ohrožením za povodně lze nepochybně označit v Mladém územní pás od řeky Malše až cca k linii ulice Františka Halase. Konec zaplavení v Mladém sahá mírně za linii ulice Františka Halase.
Popis zaplavení území má především ilustrativní charakter. Forma i účinky zaplavení budou jedinečné danou kulminací i časovým průběhem povodně. Nelze proto brát daný popis zcela dogmaticky.
Rozsah záplavy přibližně od oblasti Mánesovy ulice je zásadně ovlivněn poměry na Vltavě – mohutné vzdutí hladiny ve spodním úseku Malše. Levobřežní rozliv je intenzivnější, vzdutí z Vltavy propagované cca k ulici M. Vydrové způsobí mohutnější rozliv vlevo s prouděním v příčných ulicích a koridorech směrem od Malše k soutoku s Vltavou. Rozliv zasáhne Lidickou pod Samsonem, zasažena je šíje k Vltavě již cca od ulice Matice školské směrem k soutoku.
Vpravo je rozliv výraznější. V Mladém u kraje nové zástavby zasahuje v Osikové ul. po odbočení Vrbové ulice. Dále v zástavbě se okraj záplavy pohybuje v bloku mezi ulicemi Z. Fibicha a Kališnická.
Pod železničním mostem zasahuje rozliv cca k Novohradské silnici, u Teplárny silnici Novohradskou překračuje. Mohutné vybřežení od Mlýnské stoky a Malše (směrem od Malého jezu) postupuje ulicemi do města. Především ulice Dukelská, avšak postupně i S. Čecha přivádí do oblasti Senovážného náměstí a blízkého okolí stále větší masy vody. Nijak nechráněná Mlýnská stoka je hydraulicky přetížena. Ze Senovážného náměstí především ulicí Karla IV. i dalšími ulicemi z oblasti od Mlýnské stoky dochází k zaplavení centra města. To je již z části zaplaveno velkým vzdutím od Slepého ramene – Solnou brankou, ulicemi Hroznovou, Mlýnskou a Panskou. Přítok malšské vody protéká centrem a pruhem zástavby kolem sadů směrem do oblasti Pražské čtvrti.
Vzhledem k předpokládané aktivitě nadřízených povodňových komisí, která zahrnuje i činnost správce toku, je potlačena úloha povodňové komise města jako odesilatele varovných zpráv hlásné povodňové služby po toku níže ležícím obcím. Povodňová komise města však informuje o nebezpečí a průběhu povodně povodňové orgány sousedních obcí a povodňový orgán ORP. Předpokládá se však plné zapojení povodňové komise města jako šiřitele hlášení (varování) vlastníkům ohrožených objektů na svém území a to pomocí varovného informačního systému obce.
stránka b03_malse_a_mlynska_stoka_nad_senov.htm aktualizována: 01.09.2021, publikována: 18.11.2024