Hydrologické poměry

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Důležité stránkyVěcná část > Charakteristika zájmového území >

Hydrologické poměry

Územím protéká významný tok řeka Malše v ř.km. 5,2 – 5,8. Hlavním levostranným přítokem před obcí Roudné je Bukovský potok, hlavním pravostranným přítokem je řeka Stropnice a Zborovský potok (vše nad obcí). Dalším pravostranným přítokem je Starohodějovický potok (pod obcí).

Malše

Malše je pravostranný přítok Vltavy, do které se vlévá v Českých Budějovicích. Největším přítokem je řeka Stropnice. V povodí se nachází 179 vodních ploch větších než 1 ha s celkovou plochou 1296,03 ha. Největší z nich jsou vodní nádrž Římov a Žďárský rybník.

Výraznější povodňové škody mohou nastat při průtoku větším než Q20. Tzn., že k významnému ohrožení obce začíná docházet při průtoku v Malši větším než 213 m3/s.

Malše - Roudné

Průměrný roční průtok

1

5

10

50

100

QN [m3.s-1]

7,26

55

153

213

395

494

 

V hydrologickém režimu dolního toku Malše byly zejména v posledních desetiletích zaznamenány letní povodně z regionálních dešťů trvajících řádově desítky hodin a letní povodně na menších přítocích z místních dešťů velké intenzity, které se promítají i v nížinných úsecích.

Povodně, které vznikly jako následek tání sněhu s výskytem dešťových srážek, se vyskytly podstatně méně, povodně vzniklé pouze ledovými jevy pouze ojediněle a místně.

Při hodnocení povodňové ochrany nelze pominout vliv některých nádrží (hospodaření s nimi) na transformaci jednotlivých povodní, a tím zvýšení ochrany obce Roudné. Jedná se především o nádrž Římov na řece Malši. Vzhledem k účelu nádrže, tedy především zajištění pitné vody pro region českobudějovicka, nemá nádrž příliš velkou retenční kapacitu a její vliv na průběh povodní se projevuje především v transformaci povodňové vlny a oddálení kulminace.

Ostatní drobné toky

Nebezpečí hrozí od srážek velké intenzity (i přes 100 mm za 1 hodinu), které způsobují extrémně rychlé povodně s velmi rychlým nárůstem průtoku a hladin. Bohužel se nedají tyto povodně vůbec předpovídat a nelze se tedy proti nim účinně a prakticky bránit. Vzhledem k charakteru terénu jsou zde škody minimální s výjimkou škod na samotných tocích.

Soubor: b_char_hydro.htm


Věcná část > Charakteristika zájmového území > Hydrologické poměry

   | tisk | nahoru |

stránka aktualizována: 17.08.17, publikována: 21.11.17