<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Věcná část > Zkušenosti z předešlých povodní > Některé zkušenosti a doporučení z posledních povodňových situací |
Při déletrvajících srážkách nebo při lokálních intenzivních přívalových deštích dochází k povodňovému nebezpečí zejména na místních vodotečích. Především v místě propustků či vtokových objektů bývají situace nejhorší.
•největší problémy z těchto srážek bývají v Písku v ul. Na Trubách na vodoteči od rybníků, v místě vtokového objektu u hotelu Garni, kde vodoteč vtéká do zatrubnění. Zejména při prvním silném dešti v roce dochází k zanesení česlí velkým množství listí a různých naplavenin z vyšších poloh a hrozí následné vybřežení vodoteče do ulice Na Trubách. V roce 2002 však i přes údržbu zařízení přitékalo od rybníků takové množství vody, že došlo k zaplavení Zborovské ulice i nemovitostí pod silnicí (zejména ZŠ E. Beneše). Tomuto kritickému místu je nezbytné průběžně věnovat zvýšenou pozornost.
•další problematický propustek, který je nutné při deštích kontrolovat, je propustek na vodoteči od Šobrovny, na sídlišti Za kapličkou, kde vodoteč protéká pod tratí a vtéká do zatrubnění vedle tenisových kurtů pod nemocnicí.
•obdobný případ nastává na sídlišti Jih – na vodoteči, která vytéká směrem od nemocnice pod železniční trať. i zde je nutné kontrolovat a udržovat propustnost česlí při vtoku do kanalizace na sídlišti.
•při místních zvýšených srážkách nastávají problémy zejména v okolí Mehelnického potoka, kde hrozí vybřežení v Hradišťské ulici a Ostrovní ulici a zaplavení můstku vedle zahradnictví Čapek a dalších přilehlých nemovitostí. Nemovitosti v této oblasti jsou ohroženy i při vzestupu hladiny řeky Otavy zpětným vzdutím Mehelnického potoka.
•k problémům dochází i v Semicích v okolí Mehelnického potoka a návesního rybníčku, v menším rozsahu v Semicích – Flekačkách a ve Smrkovicích.
•obdobné problémy mohou nastat na vodoteči Jiher. Při povodni v roce 2002, při nadměrných srážkách nestačil profil zatrubnění potoka a voda tekla vrchem a zaplavovala přilehlé nemovitosti na sídlišti Portyč, zároveň i zde hrozí nebezpečí zpětného vzdutí.
Při nebezpečí významného vzestupu hladiny v řece Otavě, se v souladu s povodňovým plánem instalují mobilní povodňové zábrany. Montáž na pokyn Povodňové komise zabezpečují Městské služby s.r.o., a to v Čechově ulici (zahajuje se při průtoku nad 331 m3/s tj. výše hladiny cca 4 m, při 522 m3/s tj. výše hladiny cca 5 m musí být vše realizováno). Zahrazení probíhá směrem od Kamenného mostu k Novému mostu od nejnižších úrovní. Zároveň musí být zajištěno uzavření všech výústních míst do řeky, z tohoto důvodu VaK a.s. zajistí uzavření kanalizace v ohrožených oblastech (nebezpečí zpětného vzdutí vody).
Při nebezpečí významnější povodně je potřeba zajistit evakuaci zejména obyvatel ze všech ohrožených oblastí včetně těch, které jsou zabezpečeny proti stoleté vodě, ale jsou položeny níže, než úroveň velkých vod. V oblasti ohrožené povodní ve městě Písku se týká evakuace cca. 4 tis. obyvatel. Mezi nemovitostmi, které je třeba evakuovat, jsou i domy, kde žijí převážně starší obyvatelé (s pečovatelskou službou apod.), těmto je nutno věnovat zvýšenou pozornost. Dále je nutno zvážit požadavky stanovené v jednotlivých zpracovaných povodňových plánech, zajistit jejich plnění.
Na základě zkušeností z povodní v roce 2002 je potřebné zajistit, aby po evakuaci bytových domů byly výtahové kabiny vyvezeny do vyšších podlaží a nezůstaly v přízemí, aby nebyly způsobeny zbytečné škody.
Městský úřad ve spolupráci s Městskou policií a případně dalšími subjekty informuje vlastníky ohrožených nemovitostí a správce sítí. Správci sítí v ohroženém území zajišťují odpojení sítí. Pro informování obyvatelstva i dalších subjektů byl nově zaveden způsob informování formou SMS zpráv.
Provizorní zabezpečení nejvíce ohrožených nemovitostí se zabezpečuje pytli s pískem. S tímto je počítáno zejména v Ostrovní ulici, Čechově ulici – garáže, kino Portyč, v okolí Jihru a dále podle aktuálních potřeb. o jejich umístění rozhoduje povodňová komise. Skladování, plnění a následné rozmístění těchto pytlů zabezpečují Městské služby s.r.o.
Je nutno počítat s tím, že toto provizorní hrazení je účinné pouze při menších povodních.
V případě garáží v Čechově ulici je doporučeno tyto při menších povodních provizorně zahradit hrázkou z pytlů, z důvodu obtížného odčerpávání naplavené vody a bahna. Zvažoval se i způsob zaplavení garáží čistou vodou, ale tento způsob není doporučován z důvodu, že by se před povodní zbytečně vyčerpala zásoba pitné vody a následně by jí byl nedostatek.
Vzhledem k tomu, že při povodni většího rozsahu je vyhlášen krizový stav, je veškerá související problematika (evakuace obyvatel, stravování evakuovaných osob, řešení dopravní situace, zřízení střediska humanitární pomoci, zjišťování porušení statiky nemovitostí, desinfekce, vysoušení objektů atd.) řešena krizovým štábem podle předpisů o krizovém řízení. Veškeré podrobné zápisy z průběhů posledních povodní jsou uloženy na odboru životního prostředí a VLHZ, oddělení vodního hospodářství.
Při likvidaci materiálů zničených povodní se osvědčilo zřídit mezideponii odpadu (při povodni 2002 se tato mezideponie nacházela v areálu Paliv s.r.o.). Dřevěný odpad (pouze) byl následně odvážen k areálu Teplárny, kde byl spalován. Naplavený písek, zemina, stavební suť z demolic apod. byly odváženy na skládku Rekultivace. Ostatní odpad byl odvážen na skládku Vydlaby. Není dořešen způsob likvidace tekutých odpadů (bahno), způsob řešení se nabízí nákupem uzavíratelných kontejnerů, které by mimo období povodní byly využívány na sběrných dvorech pro sběr bioodpadu.
stránka b_zkusenosti_doporuceni.htm aktualizována: 04.12.2022, publikována: 22.11.2024