<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Úvodní část > Povodňové orgány |
Řízení ochrany před povodněmi obecně zabezpečují povodňové orgány. Při své činnosti se řídí povodňovými plány.
V období mimo povodeň je povodňovým orgánem Magistrát města České Budějovice.
Po dobu povodně je ve městě povodňovým orgánem Povodňová komise statutárního města České Budějovice
Vyššími povodňovými orgány jsou:
•Povodňová komise ORP České Budějovice (dbf)
•Krajská povodňová komise Jihočeského kraje (dbf)
•Ústřední povodňová komise
Povodňové orgány mohou v době povodně činit opatření a vydávat příkazy k zabezpečení řízení ochrany před povodněmi, v odůvodněných případech i nad rámec platného povodňového plánu s tím, že v takovém případě musí neprodleně uvědomit dotčené osoby. Tyto příkazy nejsou rozhodnutími podle správního řádu.
Povodňové orgány nebo jiné osoby na jejich příkaz jsou při povodni za účelem provádění záchranných a zabezpečovacích prací oprávněni vstupovat v nezbytném rozsahu na cizí pozemky a do objektů.
Orgány státní správy a jiné orgány jsou povinny povodňovým orgánům pomáhat na jejich výzvu při zajišťování řízení ochrany před povodněmi.
Povodňový orgán nižšího stupně může požádat o převzetí řízení ochrany před povodněmi orgán stupně vyššího v případě, že vlastními silami není schopen tuto ochranu zajistit.
Vyšší povodňový orgán, který převezme řízení povodňové ochrany, je povinen oznámit příslušným nižším povodňovým orgánům datum a čas převzetí, rozsah spolupráce, ukončení řízení ochrany před povodněmi a provést o tom zápis v povodňové knize. Nižší povodňové orgány zůstávají dále činné, provádějí ve své územní působnosti opatření podle svých povodňových plánů v koordinaci s vyšším povodňovým orgánem nebo podle jeho pokynů.
Kontaktní údaje povodňových komisí a důležitých organizací jsou v samostatné kapitole.
stránka a01_povodonve_organy.htm aktualizována: 12.10.2024, publikována: 18.11.2024