Úvodní část

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Úvodní stránka] < 

Úvodní část

Povodňový plán

jako základní dokument ochrany před povodněmi slouží ke koordinaci činností v daném území města v době povodňové situace.

Je souhrnem organizačních a technických opatření, potřebných k odvrácení nebo zmírnění škod při povodních na životech a majetku občanů a společnosti a na životním prostředí.

Povodňový plán obsahuje způsob zajištění včasných a spolehlivých informací o vývoji povodně, možnosti ovlivnění odtokového režimu, organizaci a přípravu zabezpečovacích prací; dále obsahují způsob zajištění včasné aktivace povodňových orgánů, zabezpečení hlásné a hlídkové služby a ochrany objektů, přípravy a organizace záchranných prací a zajištění povodní narušených základních funkcí v objektech a v území a stanovené směrodatné limity stupňů povodňové aktivity.

Povodňový plán města musí být v souladu s povodňovým plánem obce s rozšířenou působností.

Naopak povodňové plány nemovitostí – podniků, staveb či objektů na území města musí být v souladu právě s povodňovým plánem města, v jehož katastru se nalézají.

Obecné principy ochrany před povodněmi jsou založeny základními právními předpisy upravujícími oblast vodního hospodářství. Podrobnosti upravuje zejména zákon č. 254/2001 Sb., ze dne 28. června 2001, o vodách (vodní zákon) ve znění pozdějších předpisů.

Účel povodňového plánu města:

stanovení souboru opatření na ochranu před povodněmi, zejména těch, která provádí povodňová komise statutárního města v době povodně

shrnutí podkladů pro činnost magistrátu města (MM) na úseku ochrany před povodněmi v době mimo povodeň

Povodněmi

se pro účely tohoto zákona rozumí přechodné výrazné zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových vod, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody. Povodní je i stav, kdy voda může způsobit škody tím, že z určitého území nemůže dočasně přirozeným způsobem odtékat nebo její odtok je nedostatečný, případně dochází k zaplavení území při soustředěném odtoku srážkových vod. Povodeň může být způsobena přírodními jevy, zejména táním, dešťovými srážkami nebo chodem ledů (přirozená povodeň), nebo jinými vlivy, zejména poruchou vodního díla, která může vést až k jeho havárii (protržení) nebo nouzovým řešením kritické situace na vodním díle (zvláštní povodeň).

Ochranou před povodněmi

se rozumí činnosti a opatření k předcházení a zvládnutí povodňového rizika v ohroženém území. Zajišťuje se systematickou prevencí a operativními opatřeními.

Operativní opatření jsou zabezpečována podle povodňových plánů a při vyhlášení krizového stavu podle krizových plánů.

K zajištění ochrany před povodněmi je každý povinen umožnit vstup, případně vjezd na své pozemky, popřípadě stavby těm, kteří řídí, koordinují a provádějí zabezpečovací a záchranné práce, přispět na příkaz povodňových orgánů osobní a věcnou pomocí k ochraně životů a majetku před povodněmi a řídit se příkazy povodňových orgánů.

Pokud při této činnosti vznikla vlastníkovi pozemku nebo stavby škoda, má nárok na její náhradu.

Ochrana před povodněmi je zabezpečována podle povodňových plánů a při vyhlášení krizové situace krizovými plány.

Potvrzení souladu věcné a grafické části s povodňovým plánem vyššího správního celku ve smyslu zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů:

Magistrát města České Budějovice dne: 15.10.2012 pod č.j.: OŽP 8796/2012-Sn

Podpis: Ing. Svatopluk Mika, vyřizuje Ing. Snížková

Výškový systém veškerých výškopisných údajů
Výškové údaje jsou uvedeny v systému Balt po vyrovnání (B. p. v.).

Soubor: a0_uvod.htm


   | tisk | nahoru |

stránka aktualizována: 04.01.2020, publikována: 03.02.2020