Městská kanalizace

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Úvodní stránka]  Věcná část > Charakteristika území města > Základní hydrografická charakteristika povodí a toků >

Městská kanalizace

Zvláštním, ale velmi důležitým prvkem v hydraulickém systému na území města, ve vztahu k povodňovému ohrožení městských území, je městská kanalizační síť. Při povodních, které mají původ ve srážkové činnosti na území města, kanalizace většinou kapacitně selhává a nestačí odvodnit svrchu zaplavená území, neboť její dimenze je z ekonomických důvodů zpravidla jiného řádu. Podél zahrázovaných úseků řek pokud nedojde k zahrazení vyústění odlehčovacích stok jednotné kanalizace či vyústění kanalizace dešťové dochází naopak k zaplavení jinak chráněných území skrze tuto kanalizaci. Hlavní výusti OK na území města (ponořené pod hladinou Q100) jsou vybaveny účinným zpětným hradícím zařízením. Uplatnění hrazení stok od vodních toků je někde problematické z důvodu možnosti zatopení chráněného území i z druhé strany – tzv. vnitřními vodami (záleží na okolnostech v době povodně na toku). Čerpání vnitřních vod není uplatňováno.

Hrazení výustí OK je nutno provést od průtoku odpovídající na Vltavě zhruba kulminaci Q5 . Hrazení má smysl dokud území, odvodňované danou výustí není samo zaplaveno vybřeženou vodou, pak je lépe pro plynulý odtok spíše hrazení odstranit.

Pohotová kapacita městské kanalizace při povodni, závislá na více nahodilých faktorech v průběhu povodně, modifikuje do určité míry rozsah záplavy území při jeho okrajích.

Manipulace na kanalizační síti a ČOV se provádí v případě povodně v recipientu dle: České Budějovice – provozní řád kanalizace a České Budějovice – provozní řád ČOV.

Soubor: b01_mestska_kanalizace.htm


Věcná část > Charakteristika území města > Základní hydrografická charakteristika povodí a toků > Městská kanalizace

   | tisk | nahoru |

stránka aktualizována: 07.12.2019, publikována: 03.02.2020